הקרן למורשת הכותל המערבי

לוח עברי - חגים ומועדים

חג החנוכה ה'תשע"ג
אחד החגים המוכרים ביותר בכל שכבות העם, הוא חג החנוכה. הדלקת נרות החנוכה היא אירוע משפחתי הנחגג ברוב בתי העם היהודי. גם הרקע ההיסטורי של החג ידוע ומוכר, ובקצרה: היוונים ניסו לכפות על העם היהודי בארץ ישראל את תרבותם ההלניסטית, והמכבים פתחו במלחמה נגדם, ולבסוף ניצחו המכבים המעטים והחלשים את היוונים הרבים והמעטים. לזכר ניצחון פלאי זה, ולזכר הנס הנוסף של הדלקת המנורה בבית המקדש במשך שמונה ימים באמצעות פך שמן קטן שאמור להספיק ליום אחד בלבד, אנו חוגגים את חג החנוכה שמונה ימים מדי שנה.

ט"ו בשבט ה'תשע"ג – ראש השנה לאילנות
בס"ד

עץ ואדם - איכות דורשת סבלנות

הרב שמואל רבינוביץ
רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

ט"ו בשבט, היום ה-15 בחודש שבט, מכונה בפי חכמינו זכרונם לברכה: "ראש השנה לאילנות". הסיבה לכינוי זה היא מפני שבתקופה זו עצי הפרי מפסיקים לינוק את המים מהאדמה, ובמקום זאת הם ניזונים מלשד העץ עצמו. יש לכך משמעות הלכתית ביחס להלכות מעשרות, אך בתפוצות ישראל התקבל תאריך זה כיום שמסמל את הקשר בין האדם והעץ כמאמר הכתוב: "כי האדם עץ השדה", ואת הערכים שיש לנו ללמוד מהעצים

פורים ה'תשע"ג
לא "במקרה"!

בחג הפורים אנו חוגגים את נס הצלתו של העם היהודי מרצח-עם שתוכנן כנגדו, לפני כ-2,300 שנים. סיפור נס חג הפורים התחולל בתקופת חזרת העם לארץ ישראל לאחר הגלות הראשונה שנמשכה 70 שנה.

ל"ג בעומר ה'תשע"ג
בס"ד

ערך התורה ומשמעותה המוסרית

הרב שמואל רבינוביץ
רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

ביום ראשון הקרוב יחגוג העולם היהודי את 'לג בעומר' – היום השלושים ושלושה ב'ספירת העומר' שמתחילה בחג הפסח ומסתיימת חמישים יום לאחר מכן, בחג השבועות.
בכל מקום ריכוז יהודי חוגגים את 'לג בעומר' באמצעות הבערת מדורות, קטנות או גדולות, אך במקום אחד, מירון, יישוב קטן בצפונה של ארץ ישראל, 'לג בעומר' הוא יום חג המוני. מאות אלפים עולים לקברו של התנא רבי שמעון בר יוחאי, מתפללים, מבעירים מדורות, שרים, רוקדים ועורכים סעודות חגיגיות. מה הקשר בין רבי שמעון בר יוחאי ל'לג בעומר'?

צום שבעה עשר בתמוז ה'תשע"ג

בס"ד

הרב שמואל רבינוביץ
רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים

אחדות שבכוחה לבנות

ביום שלישי הקרוב יציין העם היהודי את אחד הימים העצובים בתולדותיו: צום שבעה עשר בתמוז.
בתאריך זה, לפני 1943 שנים, פרצו לגיונות הצבא הרומאי את חומות ירושלים. מאז ועד היום, כמעט אלפיים שנה שהעם היהודי נושא בליבו את היגון והכאב על חורבנה של ירושלים, ומציין את תאריך נפילת חומותיה על ידי הימנעות מאכילה ושתיה. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 
לקבלת מידע ועדכונים מהכותל המערבי: