הקרן למורשת הכותל המערבי

מקורות העת החדשה - סיפורים

כוחה של תפילה
יש לנו ביישוב מכרים שאצל הבעל התגלה גידול (לא ממאיר) של 4 ס"מ במוח לפני כמה חודשים. כמובן שהחליטו לנתח אותו. עבר ניתוח להוצאת הגידול, ואז עוד ניתוח כי משהו הסתבך. אמרו לו שהוא יצטרך ניתוח שלישי כדי לסגור את הסיפור. כשנודע לי על מצבו, הוספתי את שמו לרשימת האנשים שאני מתפלל עליהם מול קה"ק.

קול שופר בכותל

לשמוע קול שופר בכותל – לא מובן מאליו

ממאורעות תרפ"ט, טענו הערבים כי התקיעה בשופר ליד הכותל המערבי פוגעת בקודשי האסלאם. בשנת 1931 קבע "דבר המלך במועצתו" (שהיווה את הרשות המחוקקת של ממשלת המנדט), כי זכות הבעלות של המוסלמים על הר-הבית מקנה להם גם בעלות על אזור הכותל המערבי. בעקבות החלטה זו, נאסר על היהודים לתקוע בשופר ליד הכותל, למרות שהתקיעה הייתה חלק בלתי נפרד מתפילות ראש השנה ויום הכיפורי....םחנוכיה - מלאכת ידו של חייל
חנוכיה - מלאכת ידו של חייל בעמדת צה"ל מול חומת העיר העתיקה 1948
מנורת החנוכה (חנוכיה) מסמלת מאורע היסטורי מרכזי בתודעת עם ישראל: חנוכת בית-המקדש בידי המכבים לאחר שניצחו את חילות אנטיוכוס אפיפנס בשנת 165 לפני סה"נ.

שער השמים
השעה שלוש לפנות בוקר, הרחוב הירושלמי החשוך נראה הדור כל כך, נעלמו פחי הצפרדע המגובבים באשפה והוסתרו גדרות חלודים, העולם כולו מכוסה בפלומה צחורה מצמררת, הכל צח כשלג, אך ההוד הזה מלווה בקור אימתני המניס פנימה את העוברים ושבים, אפילו חתול חוצות מצא לו מקום מחסה מהקרה האיומה. אין נפש חיה בחוץ. והנה נראות ארבע נשים ירושלמיות עטופות ומכורבלות, מתבוססות בשלג הטובעני. לאן פניהן מועדות בכפור הזה, מה הניע אותן לצאת מהבתים המוסקים אל הכפור?

כך חגגו את שבועות הראשון לאחר שחרור הכותל המערבי
ששה ימים אחרי שחרור הכותל, נפתחה רשמית הכניסה לעיר העתיקה • כל יהודי שהגיע אל הכותל באותו יום, לא ישכח לעולם את אותם רגעים היסטוריים נדירים • משעות הלילה המאוחרות, זרמו אלפים מתושבי ירושלים לעבר שער ציון, מצפים להיכנס לעיר העתיקה • ומה אמר בעל 'הנתיבות שלום' זצ"ל מסלונים כשהגיע יום לאחר השחרור אל הכותל?

1 2 
לקבלת מידע ועדכונים מהכותל המערבי: