הקרן למורשת הכותל המערבי

ראיון שערך עודד בן עמי עם מר משה אורנשטיין

ראיון שערך עודד בן עמי עם מר משה אורנשטיין

משה אורנשטיין חגג בר מצווה בגיל 82 בשבוע שעבר בכותל המערבי.
עודד בן עמי: יהודי חי חיים שלמים ובאיחור של הרבה מאוד שנים, הוא מצליח להשלים חוסר שנוצר עוד בראשית חייו. זה בדיוק מה שקרה למשה אורנשטיין מטבריה.
משה אורנשטיין: שלום עודד.

מזל טוב משה.
תודה רבה.

בן כמה אתה היום, עד 120?

82.

ומתי חגגת בר מצוה?

ביום רביעי ב–21 לדצמבר.

קצת באיחור הייתי אומר.
69 שנה באיחור.

אז למה נזכרת דווקא עכשיו?

תראה, כשעברתי את השואה, לא ידעתי מה זה בר מצווה. הייתי ילד בגיל 9 שעזבתי את הבית. וכשהגרמנים נכנסו והרביצו לסבא שלי ולכולם, אבא שלי אמר לי מוישלה, לך תציל את עצמך, וברחתי ליערות. וככה הייתי נודד בכל היערות מה שיכול להיות פולניה, גרמניה, בכל המקומות איפה שהלכתי. וככה עברתי את המלחמה עד שהגעתי ב– 1943, הייתי בעיירה, ביער גדול כזה, ואז הגרמנים פשטו עלינו, וחטפו אותנו. והיינו הרבה ילדים שמה, והייתי כבר בגיל 14, 14 וחצי ושמענו שבעוד זמן קצר, רכבת צריך לצאת לאושוויץ להשמדה. אז היו איתנו עוד כמה ילדים יותר גדולים מאיתנו, ואמרו לנו, קראו לי אז בפולניה מישקה. היו אומרים לי מישקה, בוא הלילה אנחנו נברח.

מתי עלית ארצה משה?
משה אורנשטיין: 1949 בלילה. כן. הגעתי לעכו.

ומשם לאן?
משמה לקחו אותנו לקיבוץ חניתה.

והקמת פה משפחה.
הקמתי משפחה. כן, אמא שלי ואבא שלי הגיעו בשנות ה–50, אני לא הכרתי אותם, הם אמרו שהם ההורים שלי עם אחות קטנה, ואח"כ הם נפטרו. כבר לא נשארתי לבד, ואחרי הצבא, התחתנתי עם כרמלה, ונולדה לנו בת.

איך עלה הרעיון של הבר מצווה משה?
יש לנו בטבריה מועדון של ניצולי שואה, ושאלו כל הזמן, אז אני אמרתי לי אף פעם אני לא ידעתי מה זה בר מצווה. אז יש לנו אחת בשם אהובה - מתנדבת, והיא אמרה, אני אעזור לסדר בר מצווה בשבילך. אחרי 69 שנה לעשות בר מצווה זה לא קל. אבל עברתי את זה. ועכשיו אני בסדר.

זה מרגש אותך משה.

בטח זה מרגש, את מי זה לא מרגש עודד? אני שואל דבר אחד. לעבור דבר כזה עם כל הגרמנים, ימח שמם מה שאני עברתי, מה שעברתי בעולם הזה, ואני ממשיך.

אני רוצה משה לברך אותך מכל הלב, מזל טוב. בריאות טובה, שתדע רק טוב.
תודה רבה עודד.

אף פעם לא מאוחר.

(מתוך ראיון שערך עודד בן עמי עם מר משה אורנשטיין בתוכנית "שש עם עודד בן עמי" - ערוץ 2)הדפסה  חזרה
לקבלת מידע ועדכונים מהכותל המערבי: