מהו הכותל המערבי

סיפורו של הכותל המערבי מתחיל, במה שמסתתר מאחוריו: גבעה טרשית ושמה הר המוריה, אשר נתכסתה לפני 2,000 שנה בידי אדם, ומאז לא נראתה עוד.

הר המוריה, לפי המסורת היהודית, הוא המקום בו התרחשו אירועים מכוננים בהיסטוריה של עם ישראל. על פי המסורת, החלה בריאת העולם מאבן השתייה אשר בפסגת ההר - ממנה הושתת ונברא העולם, ושם גם נברא האדם הראשון.

כאשר נצטווה אברהם אבינו להעלות את בנו יצחק לעולה, עלו האב ובנו אל "המקום  אשר יבחר ה' " - הר המוריה, ואל פסגתו, אבן השתייה - שם התרחש סיפור העקדה. גם חלומו של יעקב,  אודות הסולם שמלאכים עולים ויורדים בו, קשור בהר. במרוצת השנים נבנה סביב האבן קודש הקודשים – מרכזו וליבו של בית המקדש הראשון והשני.

בשנת 37 לפני הספירה  התמנה הורדוס למלך בירושלים, הוא יוזם שיפוץ נרחב לבית המקדש; פועליו הרבים מפארים את המקדש עד מאד ומרחיבים  את שטחו של הר הבית על ידי בניית רחבה גדולה על פני ההר וקירות תמך סביב לו. בזמן חורבן בית המקדש, חרב הבית אך הקירות, קירות התמך, שרדו.

במשך הדורות, בשל האיסור לעלות להר הבית, למקום בית המקדש עצמו, הפך הכותל המערבי, הקרוב ביותר למקום קודש הקדשים, למקום תפילה וגעגועים. אליו הגיעו יהודים מן העולם כולו להתרפק על תפארת עברם. כאשר בטאו יהודים בכל הדורות את געגועיהם לירושלים, בשירה, ביצירות יודאיקה, בתיעוד, בתכשיטים ובתפילה, נחקקה דמותה של ירושלים בצורת דמותו של הכותל המערבי.

שיבת עם ישראל לארצו הביאה למתיחות סביב הכותל. מאורעות תרפ"ט פרצו בשל הקמת מחיצה בכותל. בעקבות מאורעות תרפ"ט הוקמה ועדת חקירה בריטית לקביעת מעמדו של הכותל המערבי והחליטה על שמירת הסטאטוס קוו. הרבנות הראשית בשיתוף הוועד הלאומי, ממנה רב שיפקח על הנעשה בכותל המערבי. נקבעים סדרי תפילה והתנהגות.  בשנת 1948 נופל הרובע היהודי, בתי הרובע נהרסים ובין הנופלים רבו הראשון של הכותל הרב אורנשטיין, אשר סירב לעזוב את הכותל ואת ביתו ונהרג מן ההפגזות. במשך 19 שנים ארוכות של שלטון ירדני,  לא ניתנה אפשרות להגיע ולהתפלל בכותל וכל מה שאפשר היה- לעלות על הר ציון ולנסות לצפות עליו ולו מרחוק. בשנת 1967 פרצו הצנחנים בפיקודו של מוטה גור דרך שער האריות אל העיר העתיקה. הכותל המערבי והר הבית משוחררים, ורבבות יהודים עולים שוב אל הכותל המערבי.

כיום, מגיעים מיליוני מבקרים אל הכותל המערבי בכל שנה, יהודים ושאינם יהודים. רבבות בני מצווה חוגגים עם משפחתם, חיילים נשבעים אמונים לעם ולמולדת ברחבתו, ואישים מרחבי העולם עולים אליו לרגל.

לקבלת מידע ועדכונים מהכותל המערבי: