יצירת האומנות

ארכיאולוגיה וזכוכית מפוסלת מגוללות את סיפור העם היהודי
מאת ג'רמי לנגפורד, אמן זכוכיתהאתגר – אמנות באתר היהודי הקדוש ביותר
לפני חמש שנים, פנתה אלי הקרן למורשת הכותל המערבי, יחד עם הארכיטקט אליאב נחליאלי, בבקשה ליצור סדרת יצירות זכוכית מונומנטליות במרכז שרשרת הדורות החדש בכותל המערבי בירושלים. תפקידי היה לעצב וליצור שמונה יצירות זכוכית המייצגות את ההיסטוריה של העם היהודי מאז תחילתה בתקופת האבות, דרך השתלשלותה בדורות השונים ועד לשיבת העם לארץ ישראל.
כאמן, היה זה עבורי חלום אולטימטיבי. מחד גיסא, ניצב מולי אתגר עיצובי מדהים באחד מאתרי הדת והתרבות החשובים בעולם,ומאידך, הרגשתי שמוטלת עלי אחריות עצומה ליצור אמנות באתר הקדוש ביותר לעם היהודי. הרעיון היה להציג את בני העם היהודי כ- 'שרשרת דורות' .בעקבות רעיון זה, חיפשתי שפה אומנותית אוניברסלית שתדבר אל כל אדם באשר הוא.
פיסול מופשט -דבר הקרוב מאוד לליבי- מהווה שפה שניתנת לפירוש ברבדים שונים. משום כך,הוחלט להשתמש בסמל מופשט-עמוד- לסמל את העם היהודי.  

זכוכית מפוסלת – כמטאפורה לעם היהודי
חשתי שהיצירות חייבות מצד אחד,להיות חלק אינטגרלי מהאתר, ובה בעת לבטא באופן ברור ופשוט את המטרה שעבורה הן נוצרו. הרגשתי שאני יכול רק להוסיף עוד שכבה לאתר בן 3000 שנות ציביליזציה ותרבות. כדי להשיג הרמוניה "משונה" זו בין ארכיטקטורה עתיקה לבין אמנות מודרנית, התייחסתי לחדרים באתר כאל "משטח ציור" עליו "אצייר" את היצירות. עמוד זכוכית- הצורה הבסיסית הפשוטה הנמצאת ברחבי התצוגה,  שמש כאמצעי ה'ציור' שלי.
העמוד נועד לסמל את הדמויות מהסיפור התנ"כי ואת העם היהודי. אחד הרעיונות מאחורי השימוש בעמוד הינו, ביטוי של עמידה זקופה וגבולות מוגדרים כעין בנייה לגובה בלתי מוגדר.
הבחירה במדיום הזכוכית הינה מכוונת ורבת משמעות. אני מוצא בזכוכית משמעות מטאפורית רוחנית, שמתאימה במיוחד לביטוי האומנותי של היצירות במרכז שרשרת הדורות .בתמצית, תהליך יצור הזכוכית מצריך, בין היתר, פעולות של זיקוק,חימום ולחץ של חול גולמי, שהינו בעיקרו ובתחילת דרכו- חומר מת-דומם.לאחר עיבוד הזכוכית, היא מופיעה לפנינו כאחד החומרים היפים והרב-גוניים ביותר.הזכוכית חזקה אך גמישה, שקופה אך בעלת גבולות ברורים,מחזירה ומעבירה אור.
מדהימה ההקבלה של תהליך יצירת הזכוכית לתהליך היווצרותו של העם היהודי:
ממוצא קדום בעבודת אלילים, דרך סבל רב במצרים ובגלויות רצופות תלאות רבות, התפתח עם שיעודו להיות עם חזק, עומד, מזוכך ומהווה "אור לגויים". כמו שהעם נבנה נדבך אחר נדבך בשרשרת של דורות לקראת גאולה, כך בחרתי לעבוד בטכניקה של פיסול העמודים בצורה של שכבות-שכבה על גבי שכבה-דור אחר דור.

היצירות – מסע בהיסטוריה היהודית

במרכז שרשרת הדורות מוצבות שמונה יצירות זכוכית המייצגות תקופה של כמעט 3500 שנה. היצירות בנויות מעשרות אלפי שכבות זכוכית מפוסלת. לצורך כך נדרשו כ- 150 טון זכוכית גולמית. על גבי היצירות חרוטים שמות של אנשים מהתקופות ההיסטוריות המתאימות לכל יצירה ויצירה.
היצירה הראשונה הניצבת למול המבקר, בנויה מעמוד זכוכית זקוף עליו חרוטה בעברית המילה "ירושלים." ברקע, מאחורי עמוד זה, מופיעים, על גבי פלטת זכוכית, פסוקים מספר דברי הימים, המונים את הדורות מתחילתה של האנושות.
בחדר שני מופיעה היצירה המסמלת את תחילת התהוותו של העם היהודי.מופיעים שלושה עמודי זכוכית המסמלים את שלושת האבות וארבעת האמהות, ולאחריהם, שנים עשר עמודים המיצגים שניים עשר השבטים, שהם גרעינו של עם ישראל.
בחדר השלישי מתנשאת יצירה המתארת את עם ישראל בארצו ואת ירושלים בתפארתה.
בחדר הרביעי מוצגת יצירה המתארת את החורבן והגלות שעברו על העם, באמצעות עמודים שבורים וקירות שמטו ונפלו.
לאחר יצירה זו מגיע המבקר לחדר בו מתנשא לגובה עמוד המסמל את הכמיהה הבלתי פוסקת לשוב לציון- יצירה הנקראת 'כיסופים'. זו יצירה עוצמתית ביותר - עמוד זכוכית המתנשא לגובה תשעה מטרים והשוקל מעל 15 טון.
בחדר זה התלווה לתהליך בניית היצירה סיפור ממימד שלפני 3000 שנה.בתחילה היתה כוונה להציב את היצירה בחדר שגובהו 17 מטר שהתגלו בו שרידים של בית שימוש רומי. בעת החפירות בחדר לקראת הנחת יסודות הבטון כתמיכה ליצירה, גילו הארכיאולוגים מקווה טהרה שלם ושמור לחלוטין מתקופת בית שני. הוחלט מיידית שהיצירה תתלה על קורות פלדה, ותוך כדי ההיערכות לכך נתגלה נדבך עתיק עוד יותר-קיר מתקופת בית ראשון. בסיכומו של עניין, המבקר צופה מבעד לרצפת זכוכית בממצאים מימי בית ראשון ושני, וכמו מתוכם נובעת היצירה המתנשאת לגובה של תשעה מטרים, סביבה קירות מימי הצלבנים ומעליה תקרה מהתקופת הממלוכים.
היצירה הבאה הינה גוש גדול של זכוכית- כעין עמוד מנותץ ומבוקע לשישה חלקים נפרדים, שחלקים ממנו נעלמו. עמוד זה מסמל את תקופת השואה ותקופות שונות של פורענות שעברו על העם היהודי.
מכאן ממשיך המבקר ליצירה המתארת את צמיחתו מחדש של עם ישראל. יצירה זו אינה גמורה באופן מכוון- מתוך השבר מתקבצים העמודים ונבנים מחדש.תהליך בנייה זה הינו מתמשך וקורה בכל רגע ורגע. יצירה זו מסמלת את העתיד המתהווה בידינו, בידך, ביד ילדינו...
יצירת הזכוכית האחרונה הינה כעין הצדעה לחיילים שנפלו בקרבות על ירושלים משנת תש"ח ועד היום.

יצירת אמנות במרחב ובזמן

לסיכום, מילה קצרה על רגשותי כאמן השייך לעם היהודי ועובד על פרויקט יחודי זה. חשתי שהאתר והיצירות חייבים להוות מקשה אחת. באתי, כאמן,להוסיף בפשטות רובד נוסף על "משטח הציור" של אתר זה. כל מבנה האתר מלכתחילה הינו עבודת אומנות אורגנית הנוצרת במשך אלפי שנים,במקביל להווצרותו והתפתחותו של עם ישראל.
הלידה, החורבן, השיפוץ והבנייה שייכים לתהליך אחד. זוהי עבודת אומנות במרחב ובזמן.
לקבלת מידע ועדכונים מהכותל המערבי: